Portfolio - Paweł Jackiewicz

Banery Wizytówki Loga Plakaty Sublimacja Elektronika

Budowa własnej wytrawiarki

Miska, pojemnik po lodach, pojemnik na żywność, słoik? Też swego czasu kombinowałem w czym i jak będzie najlepiej wytrawiać własne PCB w domu. W końcu doszedłem do wniosku, że posiadanie własnej wytrawiarki wraz ze sterownikiem „zautomatyzują” domową produkcję PCB.

Z racji tego, że sytuacja zmusiła mnie do wymiany silikonu w mojej zamówionej w firmie wytrawiarce, w niniejszym artykule opiszę Wam, jak zbudować własną wytrawiarkę.

Co nam będzie potrzebne:

  1. wycięte kawałki szyby, które możemy zakupić u szklarza lub w specjalistycznym sklepie internetowym, ewentualnie jeśli mamy środki i możliwości ku temu oraz potrzebną wiedzę, możemy sobie takie kawałki przygotować sami w domu (pamiętajmy o tym, by brzegi szyby były oszlifowane, unikniemy skaleczenia). Wymiary możemy dostosować do własnych potrzeb, przykładowo moja wytrawiarka ma wymiary 31x31x5 cm. Uwaga! Pamiętajmy, by szerokość wytrawiarki pozwoliła na swobodne umieszczenie w niej grzałki tak, aby był jeszcze „luz” i grzałka nie stykała się ze szkłem.
  2. silikon (polecam silikon Technicqll wysokotemperaturowy, który jest odporny na działanie kwasów, występuje też w dwóch wersjach kolorystycznych, czarnym i czerwonym)
  3. pistolet do silikonu
  4. gotowy sterownik (na zdjęciu jeszcze stara wersja sterownika do wytrawiarki, obecnie zastąpiony wersją zaprojektowaną przeze mnie. Opis sterownika: https://niemamweny.eu/prosty-sterownik-wytrawiarki-z-histereza/)
  5. napowietrzacz
  6. wężyk do połączeń
  7. grzałka akwarystyczna, odpowiednio zmodyfikowana poprzez usunięcie termostatu (im grzałka będzie miała większą moc, tym szybciej wytrawiacz osiągnie wymaganą temperaturę)
  8. kurtyna napowietrzająca
  9. aceton
  10. ściereczka
  11. ścisk kątowy (opcjonalnie)
  12. baza do wytrawiarki (na zdjęciu poniżej wykonana przeze mnie z drewna baza pod wymiary mojej wytrawiarki)

Krok 1: Silikonowanie etap I – węższe boki wytrawiarki

W pierwszej kolejności do dużej szyby będziemy przyklejać dwa wąskie boki. Na początku musimy oczyścić szyby acetonem. Na oczyszczoną powierzchnię większej szyby nakładamy silikon. Najlepiej najpierw nałożyć silikon z jednej strony, od razu przyłożyć do niego wąską szybę i docisnąć, a następnie zrobić to samo z drugiej strony. Najlepiej nałożyć taką ilość silikonu, aby „wyszedł” on też na zewnątrz! Będziemy mieli wtedy pewność, że nie powstanie szczelina, przez którą będzie wyciekał nam środek trawiący. Nadmiar silikonu zbieramy, ścierając go ręcznikiem papierowym, lub palcem. Ta operacja pozwoli nam na dodatkowe „wciśnięcie” silikonu w miejsca, które zostały bez pokrycia.

Jeśli mamy pod ręką ściski kątowe, możemy założyć je na naszą konstrukcję. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zachowamy kąt 90o.

Krok 2: Montujemy grzałkę oraz kurtynę

Gdy nasze boki wytrawiarki są już przyklejone (ja odczekałem około 4 godzin, aby silikon dobrze się związał), warto skorzystać z sytuacji i zamontować grzałkę oraz kurtynę napowietrzającą, aby nam się nic nie przesuwało podczas wytrawiania.

Krok 3: Silikonowanie etap II – ostatni bok wytrawiarki

Po zamontowaniu grzałki oraz kurtyny, przyszła pora na zamontowanie ostatniej tafli szyby. Nakładamy silikon na boki wytrawiarki. Na nałożony silikon przykładamy szybę i dociskamy. Podobnie jak w przypadku węższych boków, dobrze jest jak silikon wypłynie nam na zewnątrz. Nadmiar silikonu oczywiście ścieramy.

Krok 4: Silikonowanie etap III – dno wytrawiarki

Gdy wszystkie boki mamy już przyklejone, pora na zamontowanie dna. Ponownie nakładamy silikon i przykładamy dno wytrawiarki. Pamiętajmy o tym, żeby silikon wypłynął na zewnątrz oraz by zetrzeć jego nadmiar.

Krok 5: Montaż w bazie

Sklejoną wytrawiarkę umieszczamy w bazie, która uniemożliwi jej przewrócenie, a co za tym idzie zniszczenie naszego dzieła.

Krok 6: Próba szczelności

Po ukończeniu wszystkich prac, przyszła pora na testowanie szczelności wytrawiarki. Podłączamy: czujniki temperatury, grzałkę oraz napowietrzacz do sterownika, wlewamy wodę. Uruchamiamy sterownik i czekamy aż woda osiągnie ustawioną temperaturę.

Następnie wylewamy wodę i sprawdzamy, czy klejone miejsca są suche i czy nic nie przecieka.

Jeśli wytrawiarka przejdzie próbę pozytywnie, jesteśmy gotowy, aby wytrawić w niej pierwsze PCB.

* dla osób, które chcą sobie ułatwić przelewanie środka trawiącego do butelki, polecam zaopatrzyć się w silniczek z nakładką do przelewania płynów oraz filtr, który zabezpieczy nam pompkę przed uszkodzeniem.

Scroll to Top